Zamek Królewski w Warszawie

Zamek królewski w Warszawie pełniący obecnie funkcje muzealną i reprezentacyjną ma bardzo długą i burzliwą historię, którą warto choć trochę poznać, by w pełni docenić piękno tej barokowo-klasycystycznej budowli.

Od drewniano-ziemnego grodu do rezydencji królewskiej

Bolesław II Książę Mazowiecki był prawdopodobnie pomysłodawcą zbudowania u ujścia nieiistniejącej już dzisiaj rzeki Kamionki pierwszego grodu, który miał pełnić funkcję obronną dla miasta oraz przewożonych wzdłuż Wisły towarów. Już w pierwszej połowie XIV wieku zyskał on jednak znacznie na statusie stając się siedziba książąt Mazowieckich za sprawą Księcia Trojdena. Jednak dopiero w latach 1349 - 1374 wprowadzono zabudowę ceglaną oraz zadbano o warowność grodu wznosząc pierwszą część murów obronnych i wież. Dopiero tragedia jaką było osunięcie się części skarpy na skutek powodzi, uświadomiła właścicielom zamku, że najbezpieczniej będzie zarówno zwiększyć jego obszar jak i zmienić całość zabudowy na murowaną.

XVI wiek wraz z panowaniem dynastii Wazów stał się dla Zamku iście przełomowy. Najpierw królowa Bona rezydowała w nim wraz z córkami po śmierci męża, następnie król Zygmunt August uczynił z niego oficjalne miejsce zebrań Sejmów Walnych, co wymagało kolejnej rozbudowy. W następnych stuleciach kolejni wielcy architekci angażowali się w udoskonalanie bryły zamkowej. Ostatecznie w jego kształ zaangażowani byli m.in: Giovanni Battista Quadro, Santiago Gucci, Matteo Castello, Joachim Daniel Jauch i wielu innych wspaniałych artystów.

Tak jak cała Starówka tak i sam zamek najbardziej ucierpiał w trakcie bombardowań Warszawy w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza pod czas Powstania Warszawskiego. Mimo ogromnych zniszczeń udało się go zrekonstruować m.in dzięki redutom miejskim pędzla jednego z ulubionych malarzy ostatniego króla elekcyjnego - Bernardo Bellotto zwanego Canaletto.

Rezydencja królewska współcześnie

Obecnie zarówno sam Zamek Królewski jak i stanowiący jego integralną część Pałac pod Blachą wraz z przylegającymi do niego Ogrodami Dolnymi przeszły gruntowną renowację. Turyści odwiedzający Warszawę mogą więc cieszyć się ich pięknem. Warto je podziwiać nie tylko za dnia, ale i wieczorem, gdyż całość nabiera zupełnie nowego blasku po zmroku, dzięki wspaniałej iluminacji.

Chcąc rozkoszować się niesamowitą atmosferą warszawskiej Starówki oferującej wiele atrakcji kulturalnych, artystycznych i gastronomicznych warto wybrać wygodną lokalizację noclegu. Znajdujący się na oddalonym od Zamku Królewskiego o 700 metrów, Rynku Nowego Miasta apartament dla maksimum 6 osób pozwala w pełni skorzystać z wyżej wymienionych atrakcji w gronie rodziny lub przyjaciół.

Bezsprzecznie jedną z największych atrakcji miasta stanowi Zamek Królewski. Warszawa bez niego nie byłaby tym samym miejscem, zwłaszcza, że po dziś dzień zarówno sam zamek jak i plac przy którym jest usytuowany stanowią istotny punkt na kulturalnej mapie stolicy ze względu na odbywające się tam koncerty, wykłady oraz gromadzące znaczną ilość zwiedzających wystawy czasowe i stałe.