Muzeum Narodowe w Warszawie
Stołeczne Muzeum Narodowe to jedno z miejsc posiadających największą kolekcje dzieł sztuki Polskich i zagranicznych twórców. Powstało w drugiej połowie XIX pod nazwą Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie i od tamtej pory zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem szerokiej publiczności eksponatów pochodzących z różnych epok. Od starożytnego Egiptu. Grecji i Rzymu przez średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów malarstwa polskiego (od XIII wieku), a także kolekcje obrazów włoskich, francuskich i niderlandzkich mistrzów. Ponadto w posiadaniu muzeum znajduje się wiele eksponatów rzemiosła artystycznego i numizmatyki.
Wystawy stałe i czasowe.
Nowa aranżacja przestrzeni dedykowanych wystawom stałym ma na celu powiązanie wszystkich wątków w jedną opowieść, podążając której śladami zwiedzający ma możliwość wnikliwego śledzenia wszystkich stadiów rozwoju kultury i sztuki poczynając od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nam współczesne. I tak na przykład w Galerii Sztuki Dawnej (niegdyś Galerii Sztuki Zdobniczej i Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego i Staropolskiego) można zanurzyć się w minionych epokach w ramach poszczególnych płaszczyzn społecznych: miasta, dworu i kościoła. Natomiast Galeria Sztuki XIX wieku (kiedyś Galeria Sztuki Polskiej) zachęca zwiedzających do refleksji nad wspólnym duchem kultury starego kontynentu z uwzględnieniem indywidualności i kulturowego dziedzictwa poszczególnych narodów.
Do najciekawszych wystaw czasowych zorganizowanych przez Muzeum Narodowe możemy zaliczyć wystawy sztuki Japońskiej, przeglądową wystawę malarstwa Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego, a także głośną wystawę "Guercino: Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich".
Oddziały Muzeum Narodowego w Warszawie
Poza głównym gmachem Muzeum Narodowe w Warszawie składa się z pięciu oddziałów. Niewątpliwie najpiękniejszym z nich jest urokliwe Muzeum w Nieborowie z przepięknym pałacem rodu Radziwiłłów i romantycznym Ogrodem Heleny Radziwiłłowej Arkadią. Turyści mogą podziwiać tu zarówno XVII - XIX wieczny doskonale zachowany pałac jak nostalgiczno-sentymentalny ogród w stylu angielskim oraz klasyczny, regularny ogród francuski.
Kolejnym oddziałem tej instytucji jest Muzeum Plakatu w Wilanowie mogące poszczycić się jedną z największych na świecie kolekcją plakatu, której podwaliny stanowi kolekcja Stanisława Lorentza - pierwszego dyrektora Muzeum. Co dwa lata muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu. Znajdującym się w centralnej części stolicy oddziałem Muzeum Narodowego jest Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego mieszczące się w Królikarni. Odwiedzający muzeum poza ogromnymi zbiorami rzeźby mogą także podziwiać organizowane tutaj wystawy fotografii i malarstwa, a także brać udział w licznym imprezach kulturalnych. Również Pałac Mostowskich będący siedzibą Komendy Głównej Policji w Warszawie zaczął częściowo pełnić funkcję muzealną udostępniając turystom szerokie zbiory związane z działalnością policji.
Ostatnim zamiejscowym oddziałem Muzeum jest Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim usytuowany w XVII wieczny pałacu Bielińskich. Muzeum prowadzi bardzo wiele akcji edukacyjnych, a jego podwoje goszczą liczne wydarzenia kulturalne w trakcie całego roku kalendarzowego. Do najciekawszych z nich należą przeglądy filmowe, koncerty muzyki, warsztaty fotografii, niedzielne wykłady i oprowadzania. Cena biletu normalnego wynosi 15 zł, a dzieci, uczniowie i studenci do 26 roku życia mają możliwość zwiedzania muzeum za symboliczną złotówkę.